Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
RSS
sobota, 30 sierpnia 2008

Anna PolitkowskaOkoło 150 osób wzięło udział w wiecu, zorganizowanym w 50. rocznicę urodzin Anny Politkowskiej. W akcji uczestniczyli obrońcy praw człowieka oraz aktywiści z organizacji opozycyjnych. Plac Triumfalny w Moskwie, gdzie odbył się miting, został szczelnie otoczony przez milicję, która wpuszczała uczestników po kontroli wykrywaczem metalu - donosi Interfax.

Lider ruchu "За права человека" ("Za Prawa Człowieka") Lew Ponomariow, powiedział agencji Interfax, że obrońcy praw człowieka zrobią wszystko, by śledztwo w sprawie zabójstwa Politkowskiej nie zostało umorzone. Organizator akcji przypomniał także, że dziś Anna skończyłaby 50 lat.

Wiec odbył się za zgodą moskiewskich władz. Podczas pikiety, akże rosyjski rzecznik praw człowieka Władimir Łukin, wezwał do odnalezienia organizatorów morderstwa Politkowskiej, zastrzelonej na klatce schodowej 7 października 2006 roku.

Natomiast szef Komisji Śledczej przy Prokuraturze Generalnej Rosji Aleksander Bastrykin kilka dni wcześniej zapowiedział, że perspektywy szybkiego wyjaśnienia zabójstwa dziennikarki Politkowskiej są "bardzo dobre". Bastrykin zasłonił się jednak tajemnicą śledztwa. Ponadto śledczy uważa, że bezpośredni morderca Politkowskiej znajduje się w Europie Zachodniej i nawet "wiadomo, w którym państwie".

Źródło: newsru.com

16:53, gosporosja
Link Dodaj komentarz »