Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
RSS
poniedziałek, 31 marca 2008

Prokuratura Generalna Rosji poinformowała w piątek (cytuje za PAP): "Ustalono tożsamość zabójcy opozycyjnej rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej i trwają jego poszukiwania". Śledztwo w sprawie morderstwa sprzed półtora roku zostało przedłużone do 7 września.
Prokurator Wiaczesław Smirnow przypomniał, że o związek z zabójstwem Politkowskiej oskarżono dziewięć osób, w tym oficera Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), podpułkownika Pawła Riaguzowa. Miał on przekazać adres dziennikarki innemu podejrzanemu, który z kolei dostarczył go zabójcy. Riaguzow siedzi w areszcie od sierpnia ubiegłego roku.
Wśród zamieszanych w morderstwo jest kilku mieszkańców Czeczenii, w tym szef władz regionalnych w Aczchoj-Martan, kandydat w wyborach prezydenta tej republiki w 2003 roku, Szamil Burajew. Smirnow poinformował, że w sprawie zabójstwa Politkowskiej przesłuchano 60 świadków i przeprowadzono pięć ekspertyz sądowych.

Źródło: PAP

Komentarz: Prokuratura Generalna Rosji postanowiła "przypomnieć się" opinii międzynarodowej (w Rosji ta sprawa obchodzi garstkę osób), gdyż od późnego lata ubiegłego roku żadnych informacji na temat okoliczności morderstwa nie było. Śledztwo zostało przedłużone do 7 września, potem zostanie przedłużone o kolejne miesiące (by połechtać opinię międzynarodową) lub zamknięte z powodu "braku dowodów". W to, że zleceniodawcy zabójstwa Politkowskiej zostaną skazani, wierzyć przestałem, kiedy pojechałem do Moskwy tuż po śmierci Anny.

09:13, gosporosja
Link Dodaj komentarz »