Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
RSS
piątek, 19 grudnia 2008

Parlament Europejski ostro potępił Rosję za ataki na obrońców praw człowieka. Eurodeputowani wyrazili też zaniepokojenie przebiegiem procesu w sprawie zabójstwa Anny Politkowskiej.
 W przyjętej rezolucji europosłowie wymienili przypadki zamachów na życie obrońców praw człowieka, które miały miejsce w Rosji w ostatnich w miesiącach. Wyrazili też zaniepokojenie próbą rehabilitacji przez rosyjskie władze reżimu stalinowskiego.
 Eurodeputowani stwierdzili, że Moskwa może stworzyć demokratyczną kulturę jedynie godząc się ze swoją tragiczną przeszłością. Wezwali też rosyjskie władze do ochrony obrońców praw człowieka, w tym prawników reprezentujących interesy obywateli. Według europosłów, również śledztwo i proces w sprawie zabójstwa Anny Politkowskiej budzą wątpliwości dotyczące przejrzystości i poszanowania zasad państwa prawa.

Źródło: IAR

12:39, gosporosja
Link Komentarze (1) »
środa, 03 grudnia 2008

W tym roku w rosyjskiej armii aż o jedną trzecią wzrosła ilość przypadków korupcji w porównaniu z rokiem ubiegłym. W sumie zanotowano już 1400 takich przestępstw.

Generał Aleksander Soroczkin, szef zarządu śledczego rosyjskiej armii poinformował, że do odpowiedzialności karnej pociągnięto 21 generałów i admirałów, czyli cały pluton wyższych oficerów. Straty z powodu korupcji oceniane są na ponad 2 miliardy 200 milionów rubli, czyli równowartość ponad 220 milionów złotych. Generał przyznał , że tych pieniędzy wystarczyłoby na kupno 30 najnowszych rosyjskich czołgów T-90.

O rosyjskiej armii "z pasją" pisała Anna Politkowska. Dokumentowała nie tylko korupcję, ale również zjawisko fali, przestępstwa żołnierzy na ludności cywilnej na terytorium głównie Kaukazu Północnego. Dziennikarka była szczerze nienawidzona przez żołnierzy wszystkich szczebli, szczególnie tych, którzy przewinęli się przez Czeczenią podczas II wojny w tej kaukaskiej republice. "Ślad wojskowy" jest jednym z wariantów jej zabójstwa. Jak było naprawdę, pewnie dowiemy się nieprędko.

Źródło: IAR 

09:41, gosporosja
Link Dodaj komentarz »