Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
RSS
piątek, 20 lutego 2009

Ilia PolitkowskijSędzia prowadzący proces w sprawie zamordowania Anny Politkowskiej, wezwał rosyjską prokuraturę krajową do wznowienia dochodzenia. Jewgienij Zubow stwierdził, że sprawa musi ponownie trafić w ręce śledczych, by ci mogli odnaleźć osoby powiązane z zabójstwem niezależnej dziennikarki.

Wczoraj Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy wypuścił na wolność cztery osoby łączone z zabójstwem dziennikarki Anny Politkowskiej. Ława przysięgłych uniewinniła wszystkich oskarżonych.

Ilia Politkowskij - syn zabitej dziennikarki uważa jednak, że wypuszczeni na wolność mężczyźni faktycznie mogą mieć związek ze zbrodnią. Podkreśla, że zarówno przed procesem, jak i obecnie - po zapoznawał się z materiałami sprawy i wynika z nich, że wszyscy czterej wypuszczeni na wolność są w jakimś stopniu powiązani z zabójstwem jego matki. Stopień ich winy i udział w zabójstwie powinien był być udowodniony w sądzie - uważa Ilia Politkowskij.

Adwokat Anna Stawickaja, reprezentująca rodzinę zastrzelonej dziennikarki jest z kolei zdania, że zawiniło śledztwo, które nie zostało przeporwadzone wystarczająco efektywnie. Tak wyglądająca sprawa nie powinna trafić na wokandę sądową - podkreśliła adwokat. Adwokat Karina Moskalenka, która również reprezentowała rodzinę Politkowskiej, uważa natomiast, że teraz należy jednak uszanować uniewinniającą decyzję ławy przysięgłych. Dodała, że był to rzadki w Rosji proces, gdzie decyzję podjęła ława przysięgłych.

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Julia Safina zapowiedziała odwołanie się od werdyktu uniewinniającego oskarżonych do Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego Rosji. Uzasadnienie decyzji Wojskowego Sądu Okręgowego w sprawie zabójstwa dziennikarki poznamy prawdopodobnie jutro.

AMNESTY INTERNATIONAL:

Śledztwo w sprawie morderstwa dziennikarki i obrończyni praw człowieka Anny Politkowskiej musi trwać ze zdwojoną siłą - mówi Amnesty International, po orzeczeniu moskiewskiego sądu, który uniewinnił wszystkich oskarżonych o udział w tej zbrodni. Delegaci Amnesty obserwowali dużą część przesłuchań w tym procesie.
"Wzywamy rosyjskie władze, aby na tym nie poprzestały, ale kontynuowały śledztwo, aby sprawiedliwość dosięgła zarówno zabójcę jak i jego mocodawców" - mówi Nicola Duckworth, Dyrektor Programowa Amnesty ds. Europy i Azji Centralnej.

Przysięgli stwierdzili, że nie znaleźli dowodów winy w materiale przedstawionym przez prokuraturę.
Anna Stawickaja, jedna z przedstawicieli dzieci Anny Politkowskiej, stwierdziła po procesie, że prokuratura przedstawiła wątły materiał, a obrona oskarżonych była dużo silniejsza.

"Zakończenie tego procesu nie zwalnia władz z obowiązku znalezienia mordercy i jego zleceniodawców" - powiedziała Duckworth. "Władze Rosji mają okazję zademonstrować światu wolę polityczną zaprzestania zastraszania obrońców praw człowieka - aby to pokazać, sprawiedliwości
w tej sprawie musi stać się zadość."

W swojej mowie do przysięgłych kilka dni wcześniej, druga przedstawicielka dzieci Politkowskiej, powiedziała: "Anna nienawidziła bezprawia i bezkarności i nie zniosłaby, gdyby ktoś winny poważnego
przestępstwa uszedł wolny. Jednocześnie, nie zniosłaby, gdyby ktoś został skazany za przestępstwo, którego nie popełnił."

Źródło: IAR, Amnesty International

10:38, gosporosja
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 lutego 2009

Termin: czwartek, 19 lutego 2009 roku, godzina 18.00

Miejsce: Warszawa, kawiarnia "Tarabuk", ul. Browarna 6

Intro:

Ten rok będzie przebiegał na Ukrainie pod znakiem wyborów prezydenckich, zaplanowanych na styczeń 2010. Wielu ekspertów ocenia, że tylko wybory prezydenckie mogą zakończyć kryzys polityczny. Między trzema głównymi kandydatami będzie toczyć się zaciekła walka.

Wiktor Juszczenko ma niewielkie szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich. Czy zrezygnuje z ubiegania się reelekcję? Jeśli tak, kogo poprze? Jeśli nie, jego przeciwnikiem numer 1 będzie Julia Tymoszenko, obecna premier, populistyczna "księżniczka" ukraińskich majdanów. O fotel prezydenta zapewne powalczy Wiktor Janukowycz, okrzyknięty prorosyjskim wrogiem Zachodu podczas "pomarańczowej rewolucji".

Który z tych trzech polityków zasiądzie w fotelu głowy państwa? A może do tego grona dołączy ktoś czwarty? Jak kryzys gospodarczy wpłynie na kampanię wyborczą? Czy słowo "kryzys" przestanie wreszcie być synonimem Ukrainy?

W debacie wezmą udział:

Piotr Tyma (prezes Związku Ukraińców w Polsce)

Anna Górska (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Piotr Pogorzelski (korespondent PR w Kijowie)

Prowadzenie: Tomasz Kułakowski, IAR
19:15, gosporosja
Link Dodaj komentarz »