Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Wynajmujący mieszkania w Moskwie do kas!

Władze Moskwy będą walczyć z właścicielami mieszkań, którzy nie płacą podatków od wynajmu. Tygodnik "Itogi" szacuje, że na bodajże najbardziej dzikim i najdroższym rynku najmu mieszkań w w Europie jest 100 tysięcy lokali. I tylko od pięciu tysięcy z nich płacony jest 13-pocentowy podatek.

Władze Moskwy zamierzają z tym zjawiskiem walczyć. Do końca roku chcą stworzyć system kontrolujący, kto z wynajmujących płaci podatki, a kto nie. Jak taki mechanizm miałby funkcjonować? Władze Moskwy zamierzają pozyskiwać informacje między innymi od sąsiadów, którzy mieliby donosić na właścicieli wynajmujących swoje mieszkania i ukrywających dodatkowy przychód.

A tak wynajmujący będzie musiał z dokumentem najmu pójść do urzędu podatkowego i uiścić 13 procent od podpisanej umowy.

Założywszy, że miesiąc najmu jednego mieszkania to 30 tys. rubli (nieco powyżej 3 tys. zł), rocznie wychodzi 360 tys. rubli, z czego podatek to prawie 47 tysięcy rubli, które miałyby trafiać do moskiewskich władz. Ze stu tysięcy mieszkań do kasy Moskwy wpłynęłoby prawie 5 miliardów rubli!

Ciekaw jestem, jak to ma wyglądać w praktyce. Istnieją obawy, że zwariowane moskiewskie ceny wzrosną jeszcze bardziej (dla porównania sam pokój w centrum Moskwy kosztuje tyle, ile mieszkanie dwupokojowe w centrum Warszawy).

No i pytanie, czy nowa armia urzędników podatkowych nie będzie kosztowała więcej, niż przychody z mieszkaniowych podatków.

A jak znam miejscowe realia, od podatków i tak będzie się migał każdy rozsądny Rosjanin. :)

Follow me on TWITTER!

poniedziałek, 16 lipca 2012, gosporosja
Tagi: Moskwa
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
manonegraa
2012/07/18 21:52:06
No niech tam nie narzekają,u nas ta kwestia opłat wygląda tak:Najem prywatny rozliczany może być poprzez:
zasady ogólne - opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%,
ryczałt ewidencjonowany.
A promocja donosicielstwa,ma głębokie sowieckie tradycje,wiadomo,kadry nie wszędzie dotrą,niech się sami ludzie pilnują.Ciekawe jak to wygląda z punktu widzenia przeciętnego obywatela?Wydaje się,że tego już dzisiaj nie kupią
-
gosporosja
2012/07/19 10:47:19
Tak, z tym donosicielstwem to zabawne :) takie słowiańskie - skoro sam nie zarobię, to niech chociaż sąsiad płaci podatki.
Nic z tej inicjatywy raczej nie będzie. Wyegzekwowanie tych pieniędzy od Rosjan, przywykłych do szarej strefy, jest de facto niemożliwe
-
manonegraa
2012/07/19 22:44:23
Kamień z serca!!!,brzydzę się donosicielstwem...
-
apartamentysopot
2012/09/16 23:13:20
Dobry tekst co prawda szukałam czegoś o miekszaniach ta wypowiedź mnie zainteresowała. Po prostu szukam ładnego mieszkania w Moskwie.

Cześć

Mieszkania Toruń