Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Pussy Riot - (foto)relacja z procesu

Byłem dziś w Chamowniczewskim Sądzie Rejonowym miasta Moskwy. Rozpoczął się proces przeciwko trzem młodym kobietom z punkrockowej grupy Pussy Riot i na "dzień dobry" przedłużono im areszt o kolejne pół roku, do 12 stycznia 2013 roku. 21 lutego radykalne feministki odmówiły obrazoburczą "modlitwę punkową" w Soborze Chrystusa Zbawiciela (pisałem o tym TUTAJ) pod tytułem "Bogurodzico przegoń Putina". 

W akcie oskarżenia znalazł się zapis, że trzy kobiety w wieku 23-29 lat wykonały "niegodziwie świadomy i dokładnie zaplanowany akt poniżenia uczuć religijnych i wiary licznych zwolenników prawosławnego wyznania i pomniejszenia duchowych fundamentów państwa". Za chuligaństwo, profanację świątyni, obrazę uczuć religijnych i szerzenie nienawiści grozi im do siedmiu lat więzienia.

Wybryk Pussy Riot jest wciąż komentowany przez Rosjan. Także dziś przed sądem trwały dysputy konserwatywnych chrześcijan z Rosjanami liberalnymi i lewicowymi. Staram się zrozumieć jednych i drugich.

Dla prawosławnych Rosjan ten wybryk w jest poniżej krytyki. Sobór Chrystusa Zbawiciela to miejsce święte. Powstał jako dziękczynienie za uratowanie Rosji przed najazdem Napoleona w 1812 roku. W 1931 roku Stalin polecił wysadzić cerkiew, w latach 90. podjęto starania o odbudowę świątyni. Ponownie otwarto ją w 2000 roku, jest to największa budowla prawosławnych na świecie.

Stąd nie dziwi, gdy hierarchowie kościelni i konserwatywni mieszkańcy Moskwy i Rosji chcą, by Pussy Riot "dostały nawet dożywocie".

Ale z drugiej strony, wybryk Pussy Riot był prowokacją, pokazującą powiązania Cerkwi z władzą, tolerowanie polityki Władimira Putina przez patriarchę Moskwy i Rusi Cyryla, a także danie Cerkwi wolnej ręki do nieskrępowanego wydawania pieniędzy wiernych również na nieruchomości (przeczytaj w TYGODNIKU POWSZECHNYM).

Nie ulega wątpliwości, że proces jest motywowany politycznie. Sam akt oskarżenia brzmi jak z filmów Stanisława Barei. Są w nim takie absurdalne zwroty jak „machały rękami i nogami, tańczyły, pląsały, podskakiwały”.

Jest też dziesięcioro świadków, z czego dziewięciu występuje w roli poszkodowanych. Ich zeznania są podobne, bowiem, według obrońców Pussy Riot, napisali je śledczy i podsunęli poszkodowanym do podpisania.

Adwokat jednego z ochroniarzy w cerkwi Michaił Kuzniecow mówił rosyjskiej prasie, że Pussy Riot to „przestępcza organizacja, założona w celu podzielenia społeczeństwa. [...] Działania, realizowane przez grupę Tołokonnikowej w odbudowanym Soborze, mogą wkrótce zamienić się w wydarzenia porównywalne do zamachu na World Trade Center z 11 września 2001 roku w USA”. Według adwokata, jego klient-ochroniarz „głęboko to przeżywa”.

Dziś przed sądem byli zwolennicy i przeciwnicy Pussy Riot. Najlepsze hasło, jakie słyszałem, to "proces przeciwko Pussy Riot obraża moje uczucia religijne".

Poniżej fotoreportaż sprzed sądu i z sali, na której odbyła się rozprawa. Niektórzy dziennikarze czekali nawet kilkadziesiąt minut na wejście do budynku, następnie kolejne kilkadziesiąt minut na schodach sądu.

Wpuszczano dziennikarzy na salę rozpraw grupami - po kilkanaście osób. Miałem trzy minuty na pstryknięcie zdjęć, następnie nas wygoniono. Mam wrażenie, że to "pokazówka". Niech media pokażą społeczeństwu, co ich może czekać, gdy podniosą rękę na "władzę daną od Boga".

Ten proces ośmiesza Cerkiew i państwo, w tym rosyjski wymiar sprawiedliwości. Każdy wyrok jest możliwy - od uwolnienia młodych kobiet, poprzez wyrok w zawieszeniu, aż po najwyższy wymiar kary.

Przed Sądem Chamowniczeskim, fot. Tomasz Kułakowski (C)

Proces Pussy Riot, fot. Tomasz Kułakowski (C) nie kradnij!

Proces Pussy Riot, fot. Tomasz Kułakowski (C) nie kradnij!

Proces Pussy Riot, fot. Tomasz Kułakowski (C) nie kradnij!

 Ochrona w sądzie, fot. Tomasz Kułakowski (C)

Protest ws. Pussy Riot, fot. Tomasz Kułakowski (C) nie kradnij!

Protest ws. Pussy Riot, fot. Tomasz Kułakowski (C) nie kradnij!

Dyskusje przed sądem, fot. Tomasz Kułakowski (C)

Protest ws. Pussy Riot, fot. Tomasz Kułakowski (C) nie kradnij!

Kopiowanie zdjęć i przedruki bez zgody autora zabronione!

piątek, 20 lipca 2012, gosporosja
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: