Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Nie będzie zniżki dla PGNiG z powodu... Ukrainy

Polska nie otrzyma od Rosji niższych cen na błękitno paliwo, a nawet może zostać pozbawiona dostaw - pisze "Kommiersant-Ukraina". Powód? Gazprom nie chce tworzyć w przypadku PGNiG precedensu, który mogłaby wykorzystać Ukraina do renegocjacji swojego kontraktu z Gazpromem. Przypomnę, że właśnie za tę umowę została skazana na siedem lat więzienia Julia Tymoszenko. Jako premier podpisywała ona dokument w styczniu 2009 roku, po ukraińsko-rosyjskiej wojnie gazowej.

Proszący o zachowanie anonimowości rozmówca gazety powiedział, że firma nie chce tworzyć precedensu, który mogłaby wykorzystać Ukraina.

- "Wszystkie firmy, którym wcześniej daliśmy zniżki, w taki czy inny sposób współpracują z nami. Polskie PGNiG, tak jak Naftohaz, trzymają się na uboczu, stąd dawanie im zniżek jest całkowicie nielogiczne" - powiedział "Kommiersantowi-Ukraina" informator.

Po uruchomieniu Nord Streamu Gazprom stał się mniej zależny od tranzytu gazu przez terytorium Polski i teraz "ostrzej broni swoich interesów" - tłumaczy informator.

- "Jeżeli sąd uchyli naszą umowę z Polską, przestaniemy ją realizować i wstrzymamy dostawy gazu do tego kraju. Niech później strona polska przekona nas do podpisania korzystniejszej dla niej umowy" - mówi anonimowy przedstawiciel rosyjskiego monopolisty.

Przypomnę, że spółka PGNiG pozwała Gazprom przed sąd (trybunał) arbitrażowy w Sztokholmie za zawyżanie cen. Zmianę ceny gazu w kontrakcie PGNiG negocjował od kwietnia 2011 roku, ale  rozmowy nie przyniosły owoców, więc w lutym 2012 r. złożono pozew.

Polska płaci za tysiąc metrów sześc. gazu około 420 dolarów - najwięcej w UE. Ukraina natomiast nawet 450 dolarów za tę samą ilość gazu.

PS. Na początku lipca Gazprom dał Niemcom miliard euro, za sprawą zniżek dla koncernu E.On. O tym przeczytasz w analizie OSW.

poniedziałek, 23 lipca 2012, gosporosja
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
manonegraa
2012/08/07 22:42:33
Tak to wygląda...sytuacja która,niczym w magicznym zwierciadle,ukazuje całą słabość,brak konsekwencji,i oznak rozumnego działania klasy politycznej,od 89 roku w Polsce.To niepojęte,było dostatecznie dużo czasu,oraz możliwości na opracowanie strategi energetycznej dla kraju,nadal mam wrażenie,horyzonty myślowe rządzących nie obejmują tego problemu.I tu jawi się podstawowy problem,nie za bardzo jest,na kogo głosować,by w przyszłości uniknąć takich sytuacji.Taka ogólna dygresja,ponieważ,to może być dość droga zima..
-
2012/12/27 13:35:24
W powyższym komentarzu jest, niestety, dużo prawdy. Nasza kasa polityczna jest nieudolna i jak na razie nie może zmienić tego żaden polityczny program Pit płacimy coraz większy, jakość życia spada, a rządzący (niezależnie od opcji politycznej) nie robią nic. To przykre.
-
globalcontact
2014/01/23 21:51:56
niestety nie wygląda to różowo, azobaczymy co będzie z Ukrainą i jak zareaguje Rosja
-
burglin2
2014/08/01 11:45:01
Trzeba będzie montować zestaw solarny by rachunki były mniejsze niż ogrzewanie samym piecem itd.
-
Gość: Mikołaj Kubowicz, *.tvoe.tv
2014/09/13 01:17:14
Zapraszam do mnie, Rosja z innej strony:
www.przystanek-rosja.pl
-
mirkon5
2015/06/19 14:29:41
Piece kondensacyjne w takim wypadku są trochę bardziej korzystnym interesem niż zwykly piec gazowy.