Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Administracja prezydenta Putina

3100 osób znalazło pracę w nowej administracji prezydenta Władimira Putina. Jej skład został sformowany niecałe dwa tygodnie temu. W centralnym aparacie administracji pracuje 2350 osób i jest o 200 pracowników więcej, niż za czasów Dmitrija Miedwiediewa.

Kreml, fot. Tomasz Kułakowski (C)

W skład administracji wchodzą 22 resorty (coś na wzór kierownictw, ros. управление), 143 departamenty, 9 prezydenckich ministrów (ros.: помощник) i 10 doradców prezydenta, a także pełnomocnicy do spraw obrony praw dziecka, człowieka i przedsiębiorców.

Szefem administracji prezydenta jest Siergiej Iwanow, który ma dwóch pierwszych zastępców (Wiaczesław Wołodin i Aleksiej Gromow) oraz zwykłych zastępców (rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow oraz Anton Wajno).

"Kiedy wracałem do administracji (w grudniu 2011 r.) jeszcze przy prezydencie Dmitriju Anatoliewiczu, byłem zaskoczony: tak, jakbym nie odchodził, cały czas te same twarze. Ale teraz to się zmieniło" - mówił Iwanow dziennikarzom. Wśród dziewięciu ministrów jest aż siedmiu nowych.

Władimir Putin zabrał z rządu do administracji prawie wszystkich swoich ministrów. De facto w Rosji funkcjonują dwa rządy - formalny Dmitrija Miedwiediewa i nieformalny, ale decydujący o losach państwa, w administracji prezydenta. 

PS. Dla czytających po rosyjsku polecam ciekawy artykuł na ten temat w dzienniku "Rossijskaja Gazieta"

środa, 18 lipca 2012, gosporosja
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
manonegraa
2012/07/18 22:25:45
Jaki król, taki dwór ....
Jeden malowany-udawany,drugi prawdziwy,trzeba przyznać że taki dualizm,w każdym innym kraju doprowadziłby do,jakiejś formy paraliżu administracyjnego,spowolnienia.Lub nawet przedterminowych wyborów,ale nie w Rosji,na tej scenie każdy zna swoją rolę:)
-
2012/07/19 17:10:54
Chyba lepsza taka dwa rzady niz ten jeden za Yelcyna?, kak dienieg ludzia za praca nie placono.
-
gosporosja
2012/07/19 21:51:09
@szlomo45 ja naprawdę nie wiem, co jest lepsze, a co gorsze dla Rosji i Rosjan. To oni o tym decydują. Interesuje mnie natomiast, jak działa rosyjskie państwo. To bywa naprawdę fascynujące

@manonegraa paraliżu administracyjnego nie ma, ale przez wiele miesięcy nie było wiadomo, na kogo grać (do 24 września, czyli roszady Putin-Miedwiediew), potem powstawał rząd Miedwiediewa, formowany przez Putina, itd. Był biurokratyczny zastój, ale sprawy już poszły naprzód :)
-
manonegraa
2012/07/19 22:37:47
gosporosja
Tak,mnie to też fascynuje:)
Rozumiem,Cię szlomo45,trudno kłaść się spać kiedy nie wiesz czy rankiem,wszystko się nie rozleci...
-
slagi
2014/10/01 17:22:56
Szczególnie to ostatnie bardzo stwierdzenie bardzo mnie fascynuje. Widzę, że działania na najwyższych szczeblach polityki Rosyjskiej nie jest ciekawe tylko dla mnie :) Jak sobie to Putin oraz Miedviediew poukładali jest czymś niespotykanym, doprawdy!