Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Mglista perspektywa pomnika smoleńskiego

Projekt pomnika smoleńskiego, źródło www.mkidn.gov.plW połowie lipca do Smoleńska przyjedzie zespół polskich ekspertów, (m.in. projektanci pomnika - architekt, rzeźbiarz), którzy przygotują grunt pod budowę fundamentów pomnika ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. O tym powiedział polskim dziennikarzom w Moskwie minister kultury Bogdan Zdrojewski, który spotkał się ze swoim odpowiednikiem Władimirem Medinskim.

Eksperci rozpoczną badania terenu w celu dokładnego określenia zakresu prac, ustalenia nośności gleby, itp. Wylewanie fundamentów powinno się rozpocząć po ustaleniu warunków geodezyjnych terenu i opracowaniu map o szczegółowej skali, które rosyjskie MON ma udostępnić stronie polskiej w najbliższym czasie. 

Wszystko musi być wykonane perfekcyjnie, bowiem złe wylanie fundamentów spowoduje "rozjeżdżanie się" granitowych płyt pomnika, a na to polskie władze nie mogą sobie pozwolić.

- "Te uzgodnienia pozwalają mieć nadzieję, że zdążymy do kwietnia przyszłego roku (z odsłonięciem pomnika - red.). Natomiast te nadzieje są obarczone wątpliwościami dotyczącymi jakości gruntu, skali trudności, możliwości pozyskania, w trybie przetargowym, wykonawców na prace początkowe na okres lipiec-sierpień i uwolnieniem terenu do realizacji inwestycji" - powiedział minister kultury.

Według ustaleń, strona rosyjska ma sfinansować prace przygotowawcze, polska strona instalację pomnika. 

Moim zdaniem, szanse, że pomnik zostanie odsłonięty w 3. rocznicę katastrofy, są coraz mniejsze. Ministerstwo kultury ma w tej sprawie niewiele do powiedzenia, bowiem powodzenie projektu zależy od czterech instytucji: Ministerstwa Obrony Narodowej FR (właściciela gruntu) Komitetu Śledczego FR i polskiej prokuratury (prowadzących śledztwa i żądających dostępu do terenu) oraz władz Smoleńska (mających wybudować infrastrukturę - drogę dojazdową do pomnika, a także parking). 

Prace miały ruszyć na początku maja, ale zmieniła się ekipa zarówno w Moskwie, jak i Smoleńsku. Nowym ministrem kultury został Władimir Medinski, a gubernatorem obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowski. Z ich poprzednikami - Aleksandrem Awdiejewem i Siergiej Antufjewem strona polska miała świetne relacje. Dzisiejsza, pierwsza rozmowa ministrów kultury, również daje nadzieję na dobrą współpracę, o czym nieoficjalnie zapewniono nas po rozmowach.

Lipiec jest ostatnim możliwym terminem na rozpoczęcie prac przygotowawczych. Teren ma być jeszcze raz przebadany przez archeologów, którzy mają upewnić się, że w miejscu budowy pomnika nie ma szczątków.

Tomasz Kułakowski, Moskwa

czwartek, 28 czerwca 2012, gosporosja
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: