Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Jak się w Rosji łamie opozycję

Akcja OMONuRosyjski rzecznik praw człowieka przygotowuje raport o rozpędzeniu wczorajszych demonstracji opozycji. Władimir Łukin, w wywiadzie dla rozgłośni "Echo Moskwy", określił mianem "bezprawia" działania rosyjskiej milicji.

Chodzi o wczorajsze akcje rosyjskiej opozycji, która zorganizowaa demonstracje w obronie prawa do zgromadzeń. Po brutalnej akcji milicji na placu Triumfalnym w Moskwie zatrzymano ponad 170 osób, a w Sankt Petersburgu około 60. Większość z zatrzymanych po nocy w areszcie została wypuszczona na wolność. Część z nich zamierza skierować do sądu pozwy przeciwko działaniom milicji.

Skargę zamierza złożyć znany portal internetowy Gazieta.Ru, którego korespondent Aleksander Artiomow został pobity na Triumfalnym w Moskwie i ma złamaną rękę. Gazieta.ru pisze, że tak ostrej akcji OMONowcy nie przeprowadzali już dawno. Specjalne oddziały milicji brutalnie pobiły kilkanaście osób. Wszyscy zatrzymani dostali paragraf "stawianie oporu pracownikom milicji", zgodnie z którym milicja może ich zaaresztować na 15 dni. Wcześniej karano uczestników manifestacji paragrafem "udział w nielegalnej demonstracji", za co grozi mandat 1000 rubli (100 zł).

W Moskwie zebrało się wczoraj na wiecu około tysiąca aktywistów opozycji, a w Sankt Petersburgu kilkuset.

Akcję służb siłowych potępił Biały Dom. Opozycja ma nadzieję, że w Rostowie nad Donem, gdzie trwa szczyt Unia Europejska-Rosja, decydenci unijni również potępią atak OMONu. 

wtorek, 01 czerwca 2010, gosporosja
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: