Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Co z dokumentami katyńskimi?

Byłem na polsko-rosyjskiej wideokonferencji w PAP w Warszawie. Równocześnie w Moskwie brali w niej udział historycy i eksperci rosyjscy.

Dyrektor rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Społeczno-Politycznej Oleg Naumow twierdzi, że Rosja nie ma więcej dokumentów dotyczących rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.

Oleg Naumow, zapytany przez rosyjską dziennikarkę, jakie jeszcze dokumenty katyńskie mogą zostać odtajnione i przekazane Polsce, stwierdził: "nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie". Mówił, że nie ma żadnych nieznanych dokumentów dotyczących rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu, istnieją natomiast setki tysięcy dokumentów dotyczących wszystkich zbrodni reżimu stalinowskiego.

Polscy uczestnicy konferencji podkreślali, że od dawna nie ma żadnych nowych dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej, które wzbogaciłyby wiedzę historyków. Mówił o tym między innymi doradca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Władysław Stępniak. Jak powiedział, od 2004 roku, kiedy zamknięto i utajniono śledztwo katyńskie, nie ma postępów w tej sprawie.

Tematem polsko-rosyjskiej konferencji były dokumenty, które po odtajnieniu mają zostać przekazane stronie polskiej. Zapowiedział to pod koniec kwietnia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Nie wiadomo jednak, o jakie dokumenty może chodzić. Media spekulują, że może to być na przykład "lista białoruska", czyli nieznane dotąd nazwiska około 4 tysięcy polskich oficerów, zamordowanych na terenie zachodniej Białorusi.

Do przekazania dokumentów może dojść 8 lub 9 maja, podczas dwudniowej wizyty Bronisława Komorowskiego w Moskwie. W stolicy Rosji Komorowski ma spotkać się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Konferencję zorganizowały wspólnie Polska Agencja Prasowa i rosyjska agencja RIA Nowosti. Była to druga tego typu inicjatywa.

czwartek, 06 maja 2010, gosporosja
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: