Blog o Rosji. O polityce, historycznej również, relacjach władza-obywatel, ludziach opozycyjnie myślących, Moskwie.
Blog > Komentarze do wpisu

Doku Umarow, wahabici i Al-Kaida

UmarowRosyjscy żołnierze zabili lidera czeczeńskiego ruchu oporu Doku Umarowa. Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się rosyjskie służby. Jak pisze "Kommiersant", informacje na temat okoliczności śmierci Umarowa, emira "Emiratu Kaukaskiego", trzymane są w tajemnicy, by ujrzeć światło dzienne 12 czerwca, w Dzień Rosji. 12 czerwca 1990 roku Zjazd Deputowanych Ludowych Rosyjskiej SRR podjął decyzję o suwerenności Rosji.

Doku Umarow od 2006 roku pełnił funkcję prezydenta separatystycznego rządu Czeczenii. Wcześniej, pod koniec lat 90-tych w rządzie Asłana Maschadowa był sekretarzem Rady Bezpieczeństwa. Obecny prokremlowski prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow nie raz deklarował, iż Umarow jest jego głównym wrogiem.

Według Interfaxu, Umarow został zabity w czasie specjalnej operacji sił rosyjskich w jednej z republik w Północnym Kaukazie. Obecnie prowadzona jest ostateczna identyfikacja zwłok. Według mieszkającego w Londynie premiera Iczkerii Ahmeda Zakajewa, następcą Umarowa zostanie jego bliski współpracownik Supian Abduliajew. Abduliajew walczył w obu wojnach czeczeńskich i jest doborze znany jako sprawny dowódca polowy. Jednak mówi się, że następca Umarowa będzie "marionetkowym emirem" głównych ideologów czeczeńskich wahabitów: Isy Umarowa i Mowłady Udurowa. Według Zakajewa, nowy emir islamskich ekstremistów poinformuje o oficjalnym przyłączeniu do międzynarodowej siatki Al-Kaidy. - "Umarow i Udurow już dawno tego żądali od Doku Umarowa" - mówi premier Iczkerii i podkreśla, że likwidacja emira nie zmieni sytuacji na Kaukazie.

Źródła: Reuters, Interfax, Newsru.com

wtorek, 09 czerwca 2009, gosporosja
https://twitter.com/TKulakowski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
Gość: brat Ramzesa, *.cable.petrus.pl
2009/06/09 10:17:13
Ruch oporu ale czego????
Zanim kolejny raz bezmyslnie uzyjecie tego slowa zastanowcie sie dwa razy
Jeszcze raz brawo Rosja, wytluc do nogi tych zafajdanych fanatykow kalifatu
-
Gość: ajax, 82.160.71.*
2009/06/09 16:57:02
Nim coś napiszecie na ten temat, poczytajcie tego bloga: czeczenia.blog.onet.pl
Rosyjskie media, z których w większości czerpią wiadomości Polacy nie są wiarygodne, ta strona to najlepsze polskojęzyczne źródło informacji o Kaukazie.